Z czego wynika ponadczasowość zabawek z drewna?

2022-08-29
Z czego wynika ponadczasowość zabawek z drewna?

W sklepach przytłacza ilość kolorowych zabawek z plastiku, które jednak nie zawsze są najwyższej jakości. Wraz z nastaniem mody na produkty ekologiczne dużym powodzeniem zaczęły cieszyć się wyroby drewniane. Moda ta dotarła również do sklepów z zabawkami dla dzieci. Zabawki wykonane z naturalnych materiałów cieszą się ogromną popularnością dzięki oryginalnemu wzornictwu, wysokiej jakości i dostępności w coraz niższych cenach.

Co ciekawe Polska należy do grona producentów ekologicznych zabawek, którzy są najbardziej cenieni w Europie. Równie luksusowe zabawki powstają w Skandynawii i Szwajcarii. Dobór materiału, precyzyjne wykonanie każdego elementu i stosowanie bezpiecznych farb i lakierów powoduje, że zabawki można traktować jako produkt użytkowy, ale i rękodzieło artystyczne. Mają przyjemne dla oka kształty i nie da się nimi skaleczyć. Te cechy sprawiają, że zabawki z drewna są ponadczasowe i mogą służyć kolejnym pokoleniom.

Zabawki z międzynarodowym certyfikatem FSC

Zwracamy dużą uwagę na jakość zabawek, jakie oferujemy naszym klientom, również tych wykonanych z drewna. Zabawki BS Toys posiadają certyfikat FSC (Forest Stewardship Council), który potwierdza, że drewno wykorzystane do ich produkcji jest pozyskane z odpowiedzialnych źródeł i bez szkody dla systemu leśnego. Nadanie zabawce rozpoznawalnego na całym świecie znaku FSC to również dowód, że przetworzenie surowca, proces produkcji, pakowania, transportu i sprzedaży gotowego wyrobu odbyły się zgodnie ze standardami największych międzynarodowych organizacji ekologicznych, takich jak Greenpeace i WWF.

Od konika z drewna do klocków: czym bawili się nasi przodkowie?

Historia drewnianych zabawek dla dzieci jest równie fascynująca co historia ludzkości, ponieważ akcesoria do zabawy towarzyszyły dzieciom od najdawniejszych czasów. Drewno jako uniwersalny surowiec służący do budowy domów, mebli czy wozów stał się naturalnym materiałem również do wyrobu zabawek. Często dzieci samodzielnie robiły sobie zabawki: strugały jest z kory lub przerabiały z innych przedmiotów. Drewno — miękkie, pachnące i przyjemne w dotyku, było trwałe i pozwalało się formować. Do produkcji zabawek wykorzystywano i wykorzystuje się sosnę, lipę i topolę. Niegdyś, szczególnie we Francji, do produkcji lalek wykorzystywano modrzew i bukszpan. 

Przykładem zabawki, która była popularna już w starożytności, jest drewniany konik. Zanim przyjął swój obecny kształt, dzieci często bawiły się zwykłym kijkiem lub, jeśli pochodziły z bogatszych rodzin, kijkiem z umieszczoną na nim głową, która również była wykonana z drewna. Drewniane były również dziecięce akcesoria militarne: miecze, łuki i figurki żołnierzy. Starożytne i średniowieczne lalki również powstawały m.in. z drewna obok lalek robionych z wełny lub gliny. Warto dodać, że lalkami w całości wykonanymi z drewna bawiły się dzieci chłopskie. Ekskluzywne wyroby przeznaczone dla dzieci arystokratów i na królewski dwór miały drewniany korpus, ale już oczka ze szkła, a ręce i nogi z kości słoniowej. Trudno też nie wspomnieć o klockach, które nieodłącznie kojarzą się z dzieciństwem.

Zabawki, którymi bawią się kolejne pokolenia

Zabawki z drewna rzemieślniczego znacznie różnią się od zabawek fabrycznych wykonanych z tworzyw sztucznych lub metalu. Warto pamiętać, że zabawki z drewna niegdyś często wykonywał dziadek dla wnuka lub ojciec dla syna. Chociaż dzisiaj masowy wyrób zabawek nie jest nacechowany emocjonalnie, nadal można je przekazywać z pokolenia na pokolenie, przez co nabierają znacznie większej wartości.

pixel