Klocki edukacyjne jako świetna zabawka dla dzieci

2022-10-26
Klocki edukacyjne jako świetna zabawka dla dzieci

Zabawa jest czynnikiem stymulującym rozwój dziecka, uczy oraz wpływa na zachowanie wspólnoty międzypokoleniowej i międzykulturowej. Doniosłe znaczenie zabawy w życiu dziecka podkreślają pedagodzy i psychologowie, nazywając wiekiem zabawy cały okres przedszkolny. Jednak i później warto podsuwać dzieciom ciekawe i wartościowe zabawki. Przykładem takiej zabawki są klocki. 

Umożliwiają konstruowanie z różnych materiałów domków, wieżowców lub prostych urządzeń. Wykonane z drewna lub plastiku, o różnej wielkości elementów i dostępne w wielu kolorach klocki można idealnie dopasować do wieku, zainteresowań i zdolności manualnych dziecka. Klocki mogą też posłużyć jako przyrząd diagnostyczny w przedszkolu. Choć w większej grupie obserwacja jest utrudniona, nauczyciel, przyglądając się swobodnej zabawie, może ocenić umiejętności, potencjał i możliwości rozwojowe dziecka. Widząc zainteresowanie klockami, może również podpowiedzieć rodzicom, w jakim kierunku powinni podążyć, aby wspomóc rozwój pociechy i sprawić jej radość.

Dlaczego klocki są tak popularne?

Klocki edukacyjne mają wiele zalet, co sprawia, że nazwanie ich uniwersalną zabawką nie będzie przesadą. Jakie zatem zalety mają klocki dla dzieci? Wymieńmy niektóre z ich atutów:

  • zabawa z ich użyciem nie wymaga opanowania skomplikowanych reguł, dzięki czemu już najmłodsze dzieci chętnie wezmą w dłonie swoje pierwsze klocki,

  • rozwijają wyobraźnię i nie pozwalają się nudzić — za każdym razem można układać nowe konstrukcje, wzbogacać o dodatkowe elementy,

  • gwarantują świetną zabawę w każdym wieku — z tego względu powstały serie klocków również dla dorosłych,

  • są trwałe i ponadczasowe — można je przekazać kolejnym pokoleniom.

pixel