Jakie zabawki poprawiają motorykę dziecka?

2023-02-09
Jakie zabawki poprawiają motorykę dziecka?

Zabawa pełni kilka istotnych funkcji. Jedną z nich jest funkcja kształcąca, która może być realizowana przez doskonalenie zdolności motorycznych, fizycznych i poszerzanie wiedzy o samym sobie. Dziecko rozwija zmysły, uczy się, na ile je stać i co jest w stanie zrobić. Z tego względu już w wieku wczesnodziecięcym warto podsuwać dziecku zabawki, które poprawią motorykę i inne kompetencje niezbędne do prawidłowego rozwoju.

Niekwestionowanym liderem wśród zabawek motorycznych dla dzieci są układanki i puzzle. Warto zwrócić uwagę, aby układanka składała się z bezpiecznych elementów dostosowanych wielkością do rączki dziecka. Drugi wymóg to stopień skomplikowania odpowiedni do możliwości percepcyjnych malucha. Układanki tematyczne, konturowe, kilkuelementowe, podłogowe, w formie książeczki — tradycyjne i magnetyczne — możliwości jest wiele. Co więcej, to typ zabawek, do których można wielokrotnie wracać. Sprawdzą się nie tylko w domu. Dziecko zajęte zabawą znacznie chętniej będzie przebywało np. w samochodzie podczas podróży.

Labirynty z zadaniami do wykonania — to kolejny pomysł na ćwiczenie umiejętności manipulowania przedmiotami. Zabawki polecane dla dzieci powyżej 4. roku życia są nieco bardziej wymagające od klocków czy puzzli. Czu uda się ułożyć ścieżkę, która połączy piratów? Jak sprawić, żeby robaczki mogły wspólnie zwiedzać ogród? Kilkanaście kart wyzwań w grach EDULOGIC nie pozwoli się nudzić!

Magnetyczne literki i cyferki, płytki o różnych kształtach, kolorach to zabawki manipulacyjne, których podstawową zaletą jest „otwartość”. Nie ograniczają inwencji dziecka, nie narzucają rezultatu zabawy. Mają ogromną przewagę nad zabawkami interaktywnymi, ponieważ pobudzają do myślenia, próbowania i analizowania.

pixel