Gry dziecięce idealne na podróże i długie wyjazdy

2022-07-29
Gry dziecięce idealne na podróże i długie wyjazdy

Podróże i długie wyjazdy zmuszają dzieci do długotrwałego przebywania w jednej pozycji, co może być dla nich niekomfortowe i frustrujące. Wiele zależy od temperamentu i nastawienia dziecka, jednak każde z pewnością ucieszy się z ciekawej gry, która uprzyjemni mu przebywanie w samochodzie lub pociągu. Wybierając grę na wyjazd, warto poszukać takiej, która zainteresuje dziecko na dłużej. Najlepiej więc, aby wiązała się z ulubioną tematyką, była kolorowa i solidnie wykonana. Warto unikać zabawek z dużą ilością bardzo małych elementów, które mogłyby zagubić się między siedzeniami pojazdu.

Cechy idealnej gry na wyjazd można sprowadzić do kilku punktów:

  • dopasowana do wieku dziecka,
  • związana z zainteresowaniami,
  • przeznaczona dla jednej, maksymalnie dwóch osób,
  • wykonana z trwałych materiałów,
  • niewielkich rozmiarów,
  • z ograniczoną liczbą elementów,
  • łatwa do rozłożenia i złożenia,
  • możliwa do użycia w miejscu o ograniczonej przestrzeni, która pozostaje w ruchu.

Jakie zabawki sprawdzą się w podróży?

Różnorodność dostępnych na rynku gier pozwala dobrać je do wieku dziecka, poziomu jego wiedzy, umiejętności i zainteresowań. W czasie wyjazdu najlepiej sprawdzają się gry logiczne, karciane, edukacyjne, łamigłówki, zagadki, pinball. Można również wypróbować zestawy klocków konstrukcyjnych z magnesem, które są przystosowane do układania w środkach transportu. Idealnym wyborem są magnetyczne gry podróżne dla dzieci, takie jak puzzle, układanki i gry logiczne. Ich konstrukcja jest doskonale przemyślana, dzięki czemu elementy pozostają na swoim miejscu. Poręczna forma książeczki, tuby lub walizki, wykonanie z trwałych materiałów, kilka obrazków do ułożenia/ gier w jednym zestawie sprawia, że świetnie spełniają swoje zadanie w podróży, na wakacjach i w domu. Tradycyjne warcaby, szachy oraz grę kółko i krzyżyk w wersji podróżnej również można zabrać ze sobą, dzięki temu, że są zapakowane w niewielki, miękki woreczek.

Wpływ gier logicznych i łamigłówek na rozwój dziecka

Gry logiczne przyczyniają się do ewaluacji większości sfer osobowości dziecka. Cechą i zarazem atutem gier dydaktycznych jest ich wpływ na wszechstronny rozwój dzieci. Spośród różnych metod wychowawczych aktywizują do stawiania problemów i poszukiwania rozwiązań. Wymaga to analizy, przetwarzania wiadomości, planowania, pomysłowości i podejmowania działań. Gry logiczne i dydaktyczne łączą w sobie zatem naukę obserwowania, logicznego myślenia, zbierania i eliminowania informacji, przewidywania, a wszystko w przystępnej i ciekawej formie.

pixel