Dlaczego warto układać z dzieckiem puzzle?
Niewielki rozmiar i gwarancja świetnej zabawy niezależnie od pogody to powody, dla których układanie puzzli cenią sobie dzieci i rodzice. Rozpoczęcie zabawy nie wymaga żmudnych przygotowań, studiowania niekiedy kilkustronicowej instrukcji do gry ani rozkładania wielu elementów. Aby przyjemnie spędzić czas, wystarczą chęci, puzzle oraz trochę wolnego miejsca. Chociaż można je układać samodzielnie, w przypadku dzieci znacznie korzystniejsze będzie układanie ich razem z najbliższymi. Dlaczego?
Korzyści, jakie niesie wspólne układanie puzzli
Puzzle to zabawka, która w atrakcyjnej formie rozwija u dzieci wiele umiejętności:
- wyobraźnię,
- spostrzegawczość,
- myślenie,
- mówienie,
- pamięć,
- analizę,
- syntezę,
- uogólnianie,
- porównywanie,
- abstrahowanie.
W sprzedaży można znaleźć puzzle dostosowane do możliwości dzieci w każdym wieku. Kolorowe, przyjemne grafiki podobają się chłopcom i dziewczynkom. Aby urozmaicić zabawę, można zdecydować się na różne rodzaje puzzli: konturowe puzzle dla dzieci, tradycyjne, puzzle 3D. Wspólne spędzanie czasu jest bezcenne dla budowania relacji między dorosłym a dzieckiem, poprawia samopoczucie, jest dla dziecka sygnałem, że warto z nim spędzać czas.
Układanki nie wymagają podejmowania skomplikowanych i nadmiernie absorbujących działań, dlatego są doskonałym pomysłem na rozrywkę nawet po ciężkim dniu w szkole lub w pracy. Plusem takiego zajęcia jest możliwość skupienia uwagi na kontakcie z dzieckiem, a nie wyłącznie na opanowaniu zasad gry. Bliska osoba lub nauczyciel może użyć puzzli również jako sprzętu diagnostycznego, dzięki któremu można ocenić rozwój dziecka. Chodzi tu o rozwój intelektualny, ale również motoryki ręki, a przez obserwację zachowań w trakcie układania także temperamentu i interakcji społecznych.