Czym charakteryzują się zabawki sensoryczne?

2023-01-17
Czym charakteryzują się zabawki sensoryczne?

Rozwój technologii, z jaką mamy do czynienia, która towarzyszy kilkulatkom od urodzenia, z jednej strony umożliwia wprowadzanie urozmaiconych form nauki i zabawy do życia domowego oraz przedszkolnego. Z drugiej szkodzi, ograniczając spontaniczną aktywność dzieci. Receptą na nudę mogą być wyjątkowe zabawki, które zachęcają do ruchu, ćwiczenia spostrzegawczości i orientacji oraz manipulowania przedmiotami. Zabawki sensoryczne dla dzieci, bo o nich mowa, charakteryzują się:

  • różnorodnością, aby pobudzać wszystkie zmysły — kolory, kształty, faktury, dźwięki, światełka, a nawet zapachy rozwijają procesy poznawcze,

  • wykonaniem z bezpiecznych i przyjemnych w dotyku materiałów,

  • obecnością elementów, które można wciskać, przekładać, wprawiać w ruch. 

Czy zabawki sensoryczne są odpowiednie dla wszystkich dzieci?

Odpowiemy krótko — tak! Przyjmuje się, że najintensywniejszy rozwój zmysłów zachodzi do 7 roku życia dziecka. To zatem najlepszy czas, aby trenować integrację sensoryczną. Zabawa wspomagana przez odpowiednie przedmioty wyzwala pozytywne emocje i spontaniczne reakcje. Jej efektem jest lepsze samopoznanie, budowanie więzi i relacji z innymi, zwiększenie wrażliwości oraz ekspresji twórczej. Trzeba jednak pamiętać, że nadmiar bodźców nie jest wskazany. 

Dla niemowląt zaleca się zabawki, które angażują maksymalnie 3 zmysły (może to być np. pluszak w kontrastowych kolorach z grzechotką w środku, który zaktywizuje dotyk, wzrok i słuch). Starsze dzieci zainteresują się drewnianym wozem cyrkowym z wyskakującymi ze środka zwierzątkami, który można ciągnąć za sznurek. Współpracę zmysłów i wyobraźnię przestrzenną świetnie rozwinie również sowa z kolorowymi kulami i młoteczkiem, która spodoba się już rocznemu maluchowi.

pixel